APARATY STAŁE

Zalecenia dla pacjentów noszących aparaty stałe.

1. Dzień po założeniu aparatu stałego lub po wizycie kontrolnej może pojawić się ból lub nadwrażliwość. Można zażyć środki przeciwbólowe, np. Apap lub Ibuprom ( nie Aspirynę).

2. W razie obcierania śluzówki przez elementy aparatu, należy nakleić na te miejsca wosk ochronny (wosk zdjąć do jedzenia oraz do mycia zębów, następnie wyrzucić do kosza. Raz użyty wosk, nie nadaje się do ponownego założenia).

3. Zęby należy czyścić po każdym posiłku, przynajmniej 3 razy dziennie, (nie wolno stosować past oraz płynów do płukania wybielających, oraz past z drobinkami ściernymi). Szczoteczka z miękkim lub średniotwardym włosiem, bez gumowych elementów. Niedokładne szczotkowanie powoduje odwapnienia, ubytki, przerost dziąseł, brzydki zapach z ust.

4. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zaleca sie stosowanie szczoteczek międzyprzestrzennych (tzw. wyciorki) np. Elgydium oraz nici dentystycznych Superfloss firmy OralB. Do czyszczenia zębów zaleca się stosowanie szczoteczek z przedłużanym włosiem np. Orto Dent lub z wyciętym włosiem np. Elgydium. W trakcie leczenia ortodontycznego nie zaleca się piaskowania zębów.

5. Jedzenie należy sobie pokroić na drobne kawałki, rozdrobnić, zmielić, zblendować. Nie wolno wgryzać się w nie np. jabłko pokroić na plastry, natomiast czekoladę rozpuścić. Należy unikać jedzenia twardszych rzeczy takich jak: orzechy, landrynki, popcorn. Należy zrezygnować z: gumy do żucia, ciągnących cukierków (mamba, krówka-oblepiają zamki). Po wypiciu pepsi, coca-cola, soki cytrusowe powinno się natychmiast przepłukać zęby wodą, odczekać 30 minut i dopiero wtedy wyszczotkować zęby. Nie wolno obgryzać paznokci, bawić się długopisem czy wykałaczką przy aparacie!!!

6. Palenie tytoniu wpływa na wydłużenie procesu leczenia.

7. Niektóre elementy elastyczne mogą przebarwiać się pod wpływem: kurkuma, curry, czerwone wino, buraczki czerwone, mocna herbata.

8. W trakcie noszenia aparatu powinno się leczyć zęby, usuwać kamień. Przed dłuższą nieobecnością np. wyjazd za granice, należy to zgłosić.

9. Aparat ulegnie zniszczeniu, jeżeli zadziała na niego zbyt duża siła np. przy uderzeniu (sport), nagryzieniu na twardy pokarm. Wpłynie to na wydłużenie czasu leczenia. Przyklejenie urwanego elementu jest dodatkowo płatne. W takiej sytuacji należy zadzwonić do gabinetu.

10. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości proszę dzwonić do gabinetu.

error: Content is protected !!